Publikováno

Barvy v bytě

Barvy vás ovlivňují možná víc než tušíte. Působí na naši psychickou pohodu, dovedou nás zklidnit, ale i vyburcovat ke kreativitě a činnosti. Naslouchejte svým pocitům a podle toho volte barvy.

Pokud jste neustále zimomřivý, potřebujete jednoznačně zahřát. Milujete-li pohled do plamenů a praskající oheň červená je prostě vaše jasná volba. V vaší pohodě napomohou i odstíny barev jako je oranžová a žlutá. Tyto teplé, a energeticky působící tóny si dopřejeme na severní straně. Milujete naopak barvu nebe, nebo vás naprosto uklidní pohled na vodní hladinu? Odstíny zelené a modré jsou tou pravou volbou pro vás.

Elementy a jejich barevné pojetí

Řídíte-li se pomocí čtyř elementů v podobě země, oheň, voda, vzduch, které jsou hnány dvěma protichůdnými silami jako je sjednocující láska a oddělující nenávist, i tato filozofie barev je použitelná a funkční. Koresponduje se čtyřmi typy povah.

Ten první je například spojený s elementem vzduchu, jasný sangvinik s hřejivou krví v žilách, překypující energií, radostí ze života i vyrovnaností. Temperamentu vyhovuje vzdušnost, volnost a pohyb. Bude šťasten, když bude obklopen žlutými, krémovými a bledě modrými tóny.

Žlutá žluč, která kypí uvnitř cholerika se silnou vůlí, jasnou dominancí a odzbrojující přímočarostí, dovede vzbudit hněv a časté výbuchy. V žilách mu praská spalující oheň a jeho barvou je červená a oranžová. Stimulující účinek na něj naopak má hnědá, béžová, nebo velmi světle modrá barva.

Ještě výraznější a tentokrát černá žluč převažuje u melancholika. Jeho mysl je těžká, někdy až  labilní. Má touhu se uzavřít do sebe a časté pocity křivdy jej sžírají po dlouhou dobu. souzní s elementem vody a odstíny modré, transparentní až křišťálové a jasně stříbřité barvě.

Naprosto klidného a rozvážného, trochu pomalejšího, někdy stagnujícího, ale za to smířlivého flegmatika charakterizuje element slizu. K němu patří i země se všemi odstíny hnědé a zelené. Naopak červená barva u něj může podvědomě způsobovat nervozitu.

Jak na to

Co se týká optického klamu, zvolíte-li tmavé, výrazné, syté a zároveň teplé barvy, místnost snížíte i zmenšíte. Teplé a výrazné barvy jsou ideální na místech z vyšší frekvencí pohybu. Tyto odstíny dovedou povzbudit činorodost. Kam nechodí slunce, tedy místnosti s orientací na sever, můžeme zahřát teplými tóny.

Naopak pro navození pocitu klidu jako je koupelna nebo třeba i ložnice zvolíme raději jemné a pastelové, chladivé barvy. Světlé a studené odstíny vám dokážou vytvořit opticky větší prostor. Nízký strop vám pak zvedne do neskutečných výšin naprosto dokonale bílá barva, anebo postačí odstín o něco světlejší než je na stěnách. Studenými barvami i ochlazujeme jižní a jihozápadní strany.

Řiďte se svými pocity a podle toho volte i barvy. Domov je sídlem pohody a bezpečí. Vytvořte si s pomocí barven útočiště, kam se velmi rádi vracíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *