Publikováno

Jak chytře využít prostor v malém bytě

Zařídit malý byt tak, aby v něm mohlo pohodlně žít více členů rodiny, je složitější, než se na první pohled zdá. Klíčem k úspěchu je chytré využití prostoru tak, aby jediný čtvereční centimetr místa nepřišel nazmar.

Nejprve je dobré zbavit se všeho nepotřebného – to platí zejména pro oblečení a přebytečné dekorační předměty. Něco lze uložit na půdu nebo do sklepa, zbytek musí nemilosrdně pryč, rozdat, rozprodat nebo vyhodit. Zkuste projít byt a budete překvapení, kolik takových zbytečných věcí doma schováváte.

Dalším krokem je pořízení vhodného nábytku. Ideální je rozkládací nábytek, který zabere minimum místa a svůj účel dobře splní. Například rozkládací gauč poslouží skvěle jako lůžko pro hosty. Dobrý je také rozkládací jídelní stůl, který moc místa nezabere, ale zároveň ho můžeme použít pro více osob.

Velmi důležité pro malý byt jsou chytře řešené úložné prostory. Do chodby se hodí vestavěné skříně, do kterých skvěle schováme nejen oblečení. K uschování věcí můžeme využít také prostor pod postelí nebo pod gaučem. Také zásuvky se dají využít chytře, pokud jsou schované v jiných částech nábytku nebo pod schody.

Je možné, že váš byt má vysoké stropy – tento prostor by byla škoda nevyužít. Může tak vzniknout patro pro postel, což je ideální řešení pro dětský pokoj, neboť pod ni lze umístit například psací stůl. Prázdné stěny můžeme zaplnit policemi na knihy, květiny nebo drobné dekorace, kterých by však v malém bytě nemělo být příliš mnoho.

Ačkoliv se to nezdá, prostor v malém interiéru zabírají také dveře. Tento problém lze vyřešit posuvnými dveřmi, které při otevírání nezabírají žádné místo navíc. Posouvají se po liště v garnýži na zdi, nebo se zasouvají do stavebního pouzdra.

Mít malý byt nakonec není na škodu. Stačí ho chytře vybavit a můžeme v něm žít stejně pohodlně jako ve velkém.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *