Publikováno

Jak postavit pergolu

Pergoly jsou skvělým doplňkem každé zahrady. Zejména v letních měsících, protože pod nimi můžete odpočívat, slavit nebo se třeba schovávat před sluníčkem (pokud se neradi opalujete).

My se teď pojďme podívat na to, jak takovou pergolu postavit a ušetřit přitom peníze.

1. Prostor

Tento bod je základem celého článku. Pokud nemáte prostor, nemůžete stavět pergolu. Musíte vybrat takové místo, které nebude příliš velké, ale ani příliš malé. A měl by kolem pergoly zůstat ještě nějaký prostor.

2. Typ pergoly

Než začnete stavět, měli byste si zvolit typ pergoly, který chcete. V dnešní době existuje spoustu druhů, takže máte z čeho vybírat.

3. Materiál

Pokud již znáte typ pergoly, kterou budete stavět, je potřeba zvolit materiál. Nejlepší bude zvolit robustní dřevo, které bude vypadat skvěle a vydrží i při horším počasí. Je dobré si připlatit za lepší materiál, než kupovat nejlevnější, který by nemusel unést tíhu a případný tlak okolí.

4. Řezání

Zjistěte si přibližné rozměry vaší pergoly v závislosti na tom, jaký máte prostor. Následně řezejte trámy a krovy podle daných rozměrů.

5. Tvarování

Jestliže už máte dřevo nařezané na potřebné rozměry, pusťte se do tvarování konců krokví. Můžete je zanechat takové, jaké jsou, ale většinou jsou špičaté nebo zakřivené. Pro inspiraci se koukněte na internet a zkuste je vytvořit obdobně.

6. Barva a plášť

Pokud máte dřevo nařezané a upravené do vašeho volitelného tvaru, vrhneme se na ochranný nátěr. Pokud chcete, můžete si koupit i libovolnou barvu a dřevo natřít. Většina pergol je hnědá, případně bílá, ale je to na vás!

7. Rozmístění otvorů

Tady celý proces začíná. Jestli stavíte vaši pergolu na betonu, pak byste měli použít kovová jádra a podklady, aby byla pergola stabilní. Pokud stavíte pergolu na normální zemi, pak udělejte otvory hluboké asi 30 centimetrů, v závislosti na typu půdy.

8. Zářezy

Tato část je volitelná, podle toho, jaký typ pergoly stavíte. Někteří lidé mají rádi zářezy přes vrcholky nosníků nebo na trámech. Pokud tohle nechcete, postačí hřebík nebo šroub na vrchol nosníku. Ale je to na vás.

9. Nosníky

Jsou dva způsoby, jak dát vaši pergolu dohromady. Metoda první je připojit všechno, když ještě leží na zemi. Musíte mít příslušné mezery mezi trámy a spojit je navzájem. Druhá metoda je držet každý nosník v příslušné díře nebo pomocí kovové výztuhy a pak si je připevnit pomocí trámů.

10. Krokve

Jakmile budou vnější konstrukce a nosníky bezpečné a těsné, připojíme krokve. Aby se snížily zářezy v trámech, musíte krokve umístit na příslušné místo a následně připevnit hřebíky či šrouby.

11. Beton

Tento krok je nutný v případě, že stavíte pergolu na betonu. Do každého otvoru nalijte betonovou směs, aby byla pergola bezpečná a nevyklouzla ze svého místa.

12. Nábytek a dekorace

Ve chvíli, kdy je pergola hotová, vše co potřebujete udělat je přidat nábytek a dekoraci. Je na vás, jaký nábytek i dekoraci zvolíte. Důležité je, aby se vám vaše pergola líbila a abyste byli s výsledkem spokojeni.

Doufám, že vám tento návod na stavbu pergoly alespoň v něčem pomůže a že vaše pergola bude vypadat nádherně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *