Publikováno

Kuchyňská linka – nejen místo k přípravě pokrmů, ale i chlouba vašeho domova

Kuchyň je bezesporu nedílnou a hojně využívanou součástí domova, proto by měla být vhodně zvolená a správně uspořádaná tak, abyste se v ní cítili dobře vy i vaše rodina. Jenže jak správně kuchyň vybrat a jaké materiály použít, aby naplnila všechna vaše očekávání a současně spolehlivě plnila svoji funkci i po dobu dalších několika let?

Při vybírání kuchyně se držet jistoty

V první řadě bychom si měli uvědomit právě to, že kuchyň je investicí do budoucích let, z toho důvodu není vhodné pouštět se do neosvědčených kroků a různých experimentů. Vaše kuchyň by měla být řádně uspořádanou a pokud možno prostornou místností, ve které se vy i vaše rodině budete cítit příjemně. Snadno si můžete svůj výběr zkonzultovat s projektantem a designérem a společně se vypracovat k nejvhodnější volbě. Ale vlastní výběr bez pomoci odborníka vás vyjde nejen levněji, ale také vám přinese pocit, že jste si své budoucí království dokázali vytvořit sami. Nejlépe osvědčenou taktikou při výběru nové kuchyně jsou vaše zkušenosti se starou kuchyní. Můžete si tak snadno uvědomit, v čem „hrála“ původní kuchyně proti vám a těchto skutečností se vyvarovat. Při výběru narazíte u většiny z vás na rozhodující faktor, jímž je cena. Ovšem bychom neměli opomíjet také kvalitu použitých materiálů, velikost pracovní plochy či množství úložných prostor. Tyto stěžejní faktory hrají bezesporu významnou roli ve výsledné částce, ale neměli byste si za každou cenu vybírat kuchyň nejlevnější, protože nekvalitní kuchyň se může po nějaké době značně prodražit.

Kuchyňská skříňka se žulovou deskou
Kuchyňská skříňka se žulovou deskou

Jaké by měly být rozměry kuchyňské linky?

Při navrhování kuchyňské linky, je vhodné dbát na to, aby prostor nebyl stísněný a dostatek místa k manipulaci byl především mezi sporákem, ledničkou, dřezem a mikrovlnou troubou, protože tato místa budou patřit mezi nejvyužívanější. Díky této skutečnosti jsou kuchyňské linky do tvaru písmene L jedny z nejoblíbenějších typů, které poskytují pohodlný přístup ke všem zmíněným prostorům. Kuchyňská linka by měla být řešena jednoduše, jinak může být narušen komfort při jejím využívání. Důležitým faktorem je také velikost pracovní plochy. Při jejím výběru bychom měli vycházet z faktu, že minimální velikost pracovní plochy je udávána přibližně 70 cm, což je ovšem pro drtivou většinu uživatelů skutečně příliš málo. Proto je vhodné, pokud to prostory dovolí, vybrat optimální velikost 120 cm a umístit ji nejlépe mezi dřez a sporák. (Pracovní plocha je mnohem menší než celková velikost kuchyňské linky, která se udává ideálně kolem 4 metrů). Nemělo by se zapomínat na výšku kuchyňské linky, vhodná výška se pohybuje kolem 85 – 90 cm, při výšce postavy 170 cm.

Regál na lahve vína
Regál na lahve vína

Nespočet materiálů které můžete využít

Pokud jste si zvolili veškeré rozměry linky a umístění spotřebičů pro vaši budoucí kuchyni, dostáváme se nyní do fáze výběru materiálu. I zde se druh materiálu odráží na ceně. Společně s typem kuchyňské linky si můžete zvolit i druh materiálu v kuchyňském studiu, ale často vás může odradit výsledná cena. Pokud tedy sháníte levnější kuchyň, můžete zvolit nejjednodušší způsob – využít tisíců možností v nabídce přes internet. Internet sice nenabídne takový komfort jako kuchyňské studio, ale jednoznačně vás nevyjde tak draho a pokud budete hledat dostatečně dlouho a pečlivě, můžete nalézt opravdu kvalitní, vzhlednou a levnou kuchyň.

Při výběru materiálu pracovní desky jistě narazíte na nejčastěji používaný druh, jímž je dřevotříska a její různé druhy (laminovaná, dýhovaná,…). Základem dýhované dřevotřísky je dýha, což je povrchová část, která vytváří dojem masivu a zároveň má ochrannou funkci. Laminovaná dřevotříska je naopak nejčastěji používaný materiál na nábytek kuchyňské linky. Pokud chcete svoji pracovní desku osadit hodnotnějším materiálem, můžete si zvolit masiv nebo kámen. Desky vytvořené z masivu jsou krásné a působí kvalitně a pevně, nevýhodou je ale jejich opotřebení. Již při výrobě jsou desky z masivu opatřeny ochrannou vrstvou, přesto je doporučováno desku ošetřovat speciálním olejem i nadále a to několikrát za rok.

Mezi nejdražší a nejluxusnější materiály patří přírodní kámen (žula, mramor, travertin,…). Z kamene je možné vytvořit také dřez, místo klasického nerezu. Existuje také technický kámen, který kromě přírodního kamene (asi 90%) obsahuje také příměsi a díky tomu přírodní kámen v některých ohledech předčí. Pokud si zvolíte jako materiál pracovní desky právě kámen, je třeba brát v potaz jeho velikou váhu a vybrat proto kvalitní a stabilní nábytek, který pracovní desku udrží.

Nyní už je vše na vás…

Při vybírání kuchyňské linky postupujte s rozvahou, a pokud si nevíte rady, zeptejte se nejlépe odborníků, abyste měli jistotu, že si volíte správně. Ale je to koneckonců volba vaší kuchyně a jen vy víte, co je pro vás nejlepší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *